BRUTNÁK LÉKÁŘSKÝ

Brutnák lékařský, latinsky Borago officinalis, je bylina z čeledi brutnákovité (Boraginaceae). Snadno ji lze poznat podle štětinatého ochlupení. Má nádherné modré květy s černonachovými tyčinkami.

brutnák 2

Je nejen známou léčivou bylinou, ale i zeleninou. Díky svým nápadně modrým květům bývá často vyobrazená jak ve starých herbářích, tak i na středověkých tapisériích.

Brutnák najdeme ve Středomoří a Střední Asii, kde roste volně na okrajích cest a polí. Jeho domovinou je Španělsko. U nás se pěstuje v bylinkových zahrádkách i v květináčích, kde však dosahuje nižšího vzrůstu. Lze jej najít i na polích a kompostech. O brutnáku se říká, že „kam se jednou dostane, odtud už neodejde.“

brutnák_3Brutnák v zahradě Douces Angevines. Anjou. Francie.

brutnák_4

Jeho název pochází z keltského slova borrach, které znamená odvaha. Podle lidového léčitelství brutnák dělá muže i ženy šťastnými, potlačí melancholii a dodá odvahu.

Už ve starověku z něj Homér připravoval nápoj na zlepšení nálady. Užívali jej i gladiátoři jako doping před tím, než šli do arény. Extrakt z brutnáku přidávali ve středověku rytířům do vína před soubojem nebo bojovou výpravou, aby jim dodal odvahu. Zmínku o brutnáku najdeme i v Lipském lékopise a v díle Physica Hildegardy z Bingenu.

Rostlinka brutnáku účinkuje močopudně, čistí krev, má blahodárné účinky na srdce a působí na ty, co snadno upadají do bezvědomí. Tato pozitivní vlastnost je způsobena vysokým obsahem vápníku, draslíku a dalších minerálních látek. Někteří vědci považují brutnák na nejlepší bylinku na srdce, neboť působí pomalu, ale dlouhodobě. Ochraňuje cévy před kornatěním.

Dále obsahuje slizy, třísloviny, flavonoidy a kyselinu křemičitou. Díky velkému obsahu slizů jej lidé dříve s oblibou používali na kašel, astma a jiné dýchací problémy.

V oleji semen je přítomna kyselina gama-linolenová, s obsahem přes 25%, což je více než v pupalkovém oleji. Kyselina gama-linolenová se v těle mění na protizánětlivé prostaglandiny PGE1, což je považováno za hlavní léčebný efekt. Již zmíněná Hildegarda z Bingenu brutnák doporučovala na vnitřní vředy.

V 19. a 20. století jeho obliba klesla a stal se méně rozšířený. Léčebné využití celé byliny, pro něž jsou zapotřebí velké dávky, se nedoporučuje kvůli obsahu toxických pyrrolizidinalkaloidů, které mohou poškodit játra. V homeopatickém ředění se podává při onemocnění dýchacích cest a na žilní potíže. Olej ze semen, lisovaný za studena, neobsahuje vůbec žádné toxické alkaloidy, jeho použití je tedy bezpečné. Stejně jako pupalkový olej se používá při zevně při atopickém ekzému, zánětech kloubů, akné, lupénce a vnitřně při premenstruačních potížích a v klimakteriu. Prostaglandiny navíc v těla zabraňují zadržování sodíku a vody a tak působí proti zvyšování hmotnosti, například i před menstruací. Olej působí blahodárně na růst vlasů a nehtů, urychluje v těle látkovou výměnu.

Čaj z brutnáku lze použít jako obklad na unavené oči.

Čerstvá nať brutnáku voní a chutná po okurkách, i v současnosti slouží jako koření, zejména při nakládání okurek. Obsah alkaloidů není tak velký, aby vylučoval občasné použití, například právě jako koření. Čerstvé květy mohou posloužit jako ozdoba různých salátů.

KULINÁŘSKÝ TIP: Květy brutnáku zamrazené v kostkách ledu vypadají velmi dobře v letních nápojích.

Brutnák je nádhernou ozdobou každé zahrádky. Pěstujeme jej přímo ze semen, která vysazujeme přímo do záhonu ve vzdálenosti 30 cm od sebe, nejlépe v období dubna až května do hlinitopísčité půdy bohaté na vápník. Pokud jej vysadíme na podzim, přezimuje ve formě přízemní růžice.

Vysazujeme jej na stálé místo, neboť špatně snáší přesazování. Blízkost brutnáku prospívá rajčatům, kterým obohatí chuť, dále jahodám a růžím. Sbírá se květ nebo nať na začátku kvetení v průběhu června až září. Sušíme v tenkých vrstvách při maximální teplotě do 35°C.

Kouzelné bylinkářky Douces Angevines jsou si vědomy výborných, zejména protizánětlivých a hydratačních účinků brutnáku, proto jej najdete v mnoha jejich kosmetickách fluidech. Je hlavní složkou Nuit Câline, dále je ve fluidu Aube d’été a Flamenca. Co se týče fluidu Flamenca, který je zvláště vhodný na výživu pleti v zimním období, ten, mimo brutnák, obsahuje také sladké mandle, jojobu, měsíček, santalové dřevo a smil. Tato precizně namíchaná kombinace bylin působí blahodárně na pokožku, která je v zimě zatěžována nejen mrazem, ale i suchým vzduchem ve vytápěných prostorách. Při testování samotného oleje z brutnákových semen, bylo prokázáno, že skvěle působí při obnově hydratace (vlhkosti) a hladkosti pokožky. To je to, co naše pokožka v zimě tolik potřebuje!

flamenca

Autorka článku: Tereza Březinová

terka