HEŘMÁNEK PRAVÝ

Heřmánek pravý nebo též lékařský, latinsky Matricaria recutita nebo také Chamomilla recutita je léčivou bylinou z čeledi hvězdicovité (Asteraceae). Dalo by se říci, že je pravděpodobně nejznámější a nejuniverzálnější bylinkou vůbec. Heřmánek je jednoletá bylina s příjemnou vůní. Květy jsou bílé, jazykovité, brzy nazpět převislé. Důležitým poznávacím znakem je duté květní lůžko, čímž se liší od velmi podobného heřmánkovce nevonného. Lze jej zaměnit též s různými druhy rmenu, ale ty většinou moc nevoní nebo dokonce i páchnou.

12782506_10205573860773383_1552082294_n

Vyskytuje se na polích, rumištích, podél cest, a to téměř na celém světě. V oblibě má výživné a dusíkaté hlinité půdy. Pochází z východního Středomoří. Jeho výskyt v přírodě je nyní menší, než býval kdysi. Než se začala používat chemická hnojiva a postřiky, vyskytoval se téměř u každého pole. Heřmánek si lze vypěstovat i doma, semínka vyséváme přímo do záhonu, nezahrnujeme ani nezatlačujeme do půdy. Výsev můžeme provést na podzim, heřmánek přezimuje ve formě přízemní růžice, nebo na jaře, čím dříve, tím lépe. Nezapomeňte na to, že tam, kde heřmánek vysejete, se vám bude držet téměř pořád. Nikdy totiž zcela nezabráníte vysemenění. Vybíráme nejlépe suché a slunečné stanoviště. Sbíráme heřmánkový květ (Matricariae flos), který je i lékopisný, nejlépe 3-5 dnů po rozkvětu. Květ můžeme sbírat i se stopkami, nejvíc ale 2 cm dlouhými. Sběr můžeme opakovat několikrát ročně.  Jelikož droga obsahuje silice, je nutné její sušení do 35°C. Skladujeme na suchém a nejlépe temném místě. Vhodné jsou například tmavé skleněné lékovky.

Lidově bývá heřmánek nazýván kamilka, sluníčko nebo voňavý rmen. Již germánský kmen Sasů s oblibou využíval heřmánek pro jeho léčivé účinky. Považovali jej za jednu z devíti posvátných bylin darovaných bohem Ódinem na léčení světa. Pro staré Egypťany byl heřmánek posvátný a uctívaný jako symbol boha slunce a to pro jeho silné působení proti horečce. V Matthioliho herbáři je popisován jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek, proti křečím a bolestem hlavy. Matthioli jej také doporučoval na „krvavé oči“. Dodnes se heřmánkové obklady používají ne ječné zrno či zánět spojivek. Heřmánek je mezi bylinami naprostou „hvězdou“. Přípravky z něj působí protizánětlivě, protikřečově, chrání před žaludečními vředy, uklidňují, podporují hojení ran, povzbuzují látkovou výměn, působí antibakteriálně a dezinfekčně, zvyšují pocení. Dnes je považován za „všelék“ zejména pro malé děti. Je známé jeho podání na křeče a bolesti v bříšku. Maminky malých dětí také ocení různé heřmánkové mastičky a olejíčky. Macerovaný heřmánek obsahuje výživný fluid pro miminka Fee Luzette od Douces Angevines.

12781987_10205573860813384_1968020392_n

Pomáhá při nadýmání, průjmu, bolestech žaludku, kolikách, při poruchách menstruace a dalších různých bolestech břicha. Popíjení heřmánkového čaje je vhodné též při nachlazení, kašli a různých zánětech. Vnitřní použití také příznivě ovlivňuje nervový systém. Zejména při stavech vyčerpanosti rychle navrací potřebnou energii. Obklady a koupele v heřmánku pomáhají při léčbě kožních vyrážek, při hemoroidech, popáleninách, také při tvorbě jizev. Přiložení obkladu na zánětlivé místo, nebo špatně se hojící rány, má zázračné účinky – hojení proběhne velmi rychle a efektivně. Další formou použití heřmánku je kloktadlo, které využijeme při zánětech ústní dutiny a při chronických zánětech mandlí a hrtanu.

Heřmánek má tedy téměř všestranné využití, pozor si musí dát pouze alergici, jelikož může způsobit alergickou reakci a při velmi vysokých dávkách se mohou objevit nevolnosti a dávení. Neměly by jen užívat děti do 3 let, jelikož způsobuje zduření nosohltanu. Někteří autoři také uvádí, že heřmánek by se měl vnitřně používat pouze při potížích, nikdy ne dlouhodobě, jelikož jeho antibakteriální účinky jsou tak silné, že může zlikvidovat střevní mikroflóru.

Jednotlivým obsahovým látkám se sice přisuzují určité vlastnosti, výsledné působení však podle všeho do značné míry závisí na souhře většího množství účinných látek. Hlavními účinnými látkami jsou silice, konkrétně azuleny (např. chamazulen), které jsou modře zbarveny a vznikají až při destilaci s vodní parou z neprchavých proazulenů (např. matricinu), dále bisaboloidy, ethery, polyyny, farnesen. Silice získaná extrakcí je žlutá až žlutozelená, naopak silice získaná destilací s vodní parou je modrá  – zahříváním vodných výluhů se otevírá laktonový kruh matricinu a odštěpuje se acetylový radikál, vzniká chamazulenkarboxylová kyselina, která je ale nestálá a rychle přechází dekarboxylací na chamazulen. Dalšími látkami jsou flavonoidy apigenin, luteolin, kvercitrin, kumariny (heriatrin) a slizy.

HEŘMÁNKOVÝ ČAJ: Na šálek se přelije vroucí vodou jedna vrchovatá polévková lžíce květu heřmánku a nechá se 5-10 minut vyluhovat. Pije se 3-4x denně mezi jídly po doušcích.

HEŘMÁNKOVÝ POLŠTÁŘEK: Usušenými květy naplníme lněný pytlík a zašijeme. Dobře zahřejeme na rozpálené pánvi a přikládáme.

Heřmánek působí příznivě na pokožku. Je vhodnější na mastnou pleť, jelikož vysušuje, takže je dobrou volbou pro mladistvé a na akné. Uklidňuje podrážděnou a zánětlivou pokožku. Velmi často lze nalézt i heřmánkové šampony, které jsou obzvlášť vhodné na světlé vlasy, můžeme jimi také dosáhnout světlejších odstínů. V tonizující vodě Virginale od Douces Angevines je obsažen pro své povzbuzující účinky, hodí se jako skvělá ranní péče a to i na unavené oči. Heřmánek také najdeme ve fluidu Nuit Câline, kde oceníme jeho působení na nervovou soustavu, po celém dni nám přinese potřebné uklidnění a revitalizaci. Samozřejmě nemůže chybět ani v přípravcích určeným pro děti, konkrétně jej nalezneme v mycím fluidu Fée Proprette a také v péči z řady La Petite Herboriste, určené i pro ty nejmenší, Baume à Bobos.

Autorka článku: Tereza Březinová

terka