VIOLKA VONNÁ (fialka)

Violka vonná, latinsky Viola odorata z čeledi violkovité (Violaceae) je bylina všeobecně známá pod názvem fialka. Listy jsou soustředěné v přízemní růžici, ledvinovité až srdčité, dlouze řapíkaté. Květy jsou voňavé, většinou temně fialové. Čím více květ voní a čím tmavší je, tím více obsahových látek můžeme ve violce najít a tím je účinnější.

Maravilla_2

Fialka ze zahrady Douces Angevines.

Pochází pravděpodobně z jižní Evropy nebo z jihozápadní Asie, ale na území České republiky je pěstována už do středověku. V současnosti zcela zdomácněla. V chladnějších oblastech ji najdeme zejména v okolí lidských sídel, ale v teplejších oblastech se zapojuje do přirozených společenstev. Roste v celé Evropě, v severní Africe, v Malé Asii a na Kavkaze. Najdeme ji hlavně v křovinách, na okrajích cest a lesů, v parcích, u potoků. Preferuje půdy humózní a výživné.

IMG_5030

První letošní fialky v zahradě Douces Angevines. Anjou. Francie.

Violka kvete na jaře, v březnu nebo dubnu. Při sběru odtrháváme pouze nadzemní část a kořen zanecháváme pro budoucí kvetení. Jelikož violky v přírodě ubývá, vyvarujeme se vykopávání kořene. Nať sušíme přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti nebo umělým teplem, ale v tomto případě by maximální teplota neměla přesáhnout 35°C. Uskladňujeme v tmavé a vzduchotěsné nádobě.

Fialku si můžeme vypěstovat i doma na zahrádce. Budu se jí dobře dařit na slunci i v polostínu. Potřebuje humózní, vlhkou, dobře propustnou půdu bohatou na dusík. Množí se samovýsevem – malá černá semínka s oblibou přenášejí mravenci, nedivme se tedy, pokud se violka objeví další rok i ve větší vzdálenosti od původní rostliny. Dalším možným způsobem množení jsou nadzemní výhonky.

violka_1

UPOZORNĚNÍ: Označení fialkový kořínek pro usušený oddenek některých druhů kosatců vede nezřídka k záměnám za oddenek violky vonné.

Mezi rozšířené lidové názvy patří vedle fialky i božcová bylina a psotníková bylina. Fialkou prý obdarovával chlapec dívku, jejíž srdce chtěl získat. Květ fialky s trochou fantazie připomíná rozevřenou náruč a listy vypadají jako srdce.

Violka vonná patří mezi naše nejstarší léčivé byliny. Psali o ní už Dioskorides a Plinius Starší v prvním století našeho letopočtu. V této době se doporučovalo přivonět k ní při bolestech hlavy. Dnes se využívá v lidovém léčitelství především proti kašli, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Přípravkům z oddenku i natě se připisuje schopnost rozpouštět hleny a podporovat vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu. Méně se využívá pro svoje močopudné a potopudné účinky. Příznivě působí také při revmatismu, dně a zánětech svalstva když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech. Violky také čistí krev a pomáhají při kožních chorobách. V tomto případě můžeme Violu vonnou nahradit Violkou trojbarevnou (Viola tricolor), která vyniká svým působením na kožní choroby. Používá se vnitřně i zevně na lupy, svědění kůže, na mléčné stroupky dětí a také na akné. Violku vonnou i trojbarevnou lze použít v kombinaci s přesličkou i na hemoroidy.

violka

Violka trojbarevná.

Violka nemá žádné nežádoucí účinky, pozor si ale musíme dát na předávkování, které vyvolává zvracení.

Obsahuje saponiny, alkaloid violin (vyvolává zvracení), kyselinu salicylovou, vonné silice – nositelem vůně je odoratin. Dále vosky, slizy, kaučuk, glykosid violakvercitrin a modré antokyany v květech.

Violky se občas používají jako krášlící droga do čajových směsí. Vonné látky z violky mají údajně schopnost uklidňovat nervy a snižovat krevní tlak. Důležité je použití violky v parfémech, kde je ale bohužel poslední dobou nahrazována syntetickými látkami.

IMG_5044

Sběr prvních letošních fialek. Douces Angevines. Anjou. Francie.

Moudré Douces Angevines samozřejmě violku ve svých zkrášlujících produktech používají. Sbírají ji přímo ve své zahradě krásy v Anjou.  Ve vysoké koncentraci ji naleznete v denním fluidu Maravilia, který pro pleť představuje skutečný zdroj mládí! Maravilia obsahuje nejvíc druhů rostlin a květin ze všech produktů Douces Angevines, a to celkem 47. Kromě violky je v tomto fluidu třeba pupalka, růže římská a echinacea.  Její zrod vyžaduje 14 dní alchymie a poté 40 dní odpočinku. Nechte se hýčkat touto 100 % přírodní, vzácnou péčí.

maravilia

Maravilia – božský, revitalizující fluid od Douces Angevines.

Autorka článku: Tereza Březinová

terka