KYSELINA HYALURONOVÁ NEBO KOLAGEN??

Než se rozhodnete investovat do zbytečně předraženého krému na vrásky nebo injekcí, přečtěte si raději nejdříve tento článek:-)

Kyselina hyaluronová a kolagen jsou přirozeně přítomné v našem organismu, zejména pak v naší pleti. Obě tyto molekuly mají schopnost udržovat vodu a podílet se na pevnosti a pružnosti pokožky. S přibývajícím věkem se zhoršuje jejich kvalita a klesá jejich množství, což vyvolává pocit méně vypnuté pleti a vznik drobných linek, následně vrásek.

V kosmetice se nacházejí hlavně v krémech, maskách a sérech. Nicméně, uvážíme-li jejich velikost, tyto dvě molekuly nemohou proniknout hlouběji do pokožky. Kyselina hyaluronová se na pleti chová jako jakási houba, která udržuje vodu na povrchu a má tak jistý vyplňující efekt, ale nepůsobí proti stárnutí. Kolagen, obsažený v kosmetických produktech, není schopen proniknout do dermu a nemá tudíž vůbec žádný anti-aging efekt.  V lepším případě, můžeme někdy pocítit jistý vypínací účinek, ale jen velmi krátce.

V estetické medicíně se kyselina hyaluronová a kolagen používají na vyplnění vrásek, ale i zde je jejich účinek pouze dočasný.

Kyselina hyaluronová vpichovaná do pleti (v syntetizované podobě, díky procesu bakteriální fermentace) se smísí s kyselinou hyaluronovou, která již v pleti je.  Pokožka je vypnutá a vrásky jsou, na jistý čas, mechanicky vyplněné. Tato operace se následně musí, přibližně každý půlrok, podstupovat znovu a znovu.  Její cena se pohybuje od 6 000 Kč do 10 000 Kč.

Kolagen se prostřednictvím injekcí dostane do dermu, kde má dočasný vyplňující účinek. Je třeba vědět, že existují dva druhy kolagenu, které se vpichuje do pleti  – hovězí kolagen a lidský kolagen. Hovězí kolagen je získáván z pokožky krav. Přesto, že je ve většině případů kompatibilní s tkáněmi pokožky člověka, představuje riziko závažných alergických reakcí.  Lidský kolagen pochází od dárců. Je dražší, ale riziko alergické reakce je minimální. Injekce jsou účinné 3 až 6 měsíců, dle použitého kolagenu. Cena se hodně různí, dle dávky vpichovaného kolagenu (od 4 000 Kč do 8 000Kč).

Vidíme, že ať se jedná o kolagen či kyselinu hyaluronovou, jejich účinek je dosti pomíjivý.

Pouze kyselina hayluronová představuje v kosmetických přípravcích zajímavý hydratant; kolagen má efekt pouze ve formě injekcí.

Každopádně, abychom dokázali co nejúčinněji řešit projevy stárnutí na naší pleti, je důležité stárnutí pojmout co nejvíce holisticky!

zdroj: http://www.femininbio.com/

 

Další informace o anti-aging produktech a také o tom, proč jsou přírodní produkty nejen zdravější, ale i účinnější se dočtete v článku: 4 věci, které byste měli vědět o anti-aging krémech.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *