Pravda o kosmetických produktech v lékárnách…

Nedávno vyšla ve Francii studie, která varuje: „Pozor, existuje 184 kosmetických produktů, kterým je třeba se vyhnout, jelikož obsahují ingredience, jež není možno doporučit…“ Věděli jste ale, že ve skutečnosti na trhu existují tisíce kosmetických produktů s obsahem dost pochybných ingrediencí a že se to týká i produktů nabízených v lékárnách?

Lékárny patří na trhu s kosmetickými přípravky k důležitým aktérům a distribučním kanálům. Najdeme v nich vše, na co můžeme jen pomyslet, pro péči o pokožku a krásu…Značky, které jsou v lékárnách, těží ze seriózní image, kterou jim tento fakt dává. A přesto… tvrdím, že kosmetické produkty z lékáren jsou zcela srovnatelné s běžnými produkty z jiných distribučních kanálů (to znamená s těmi, které nejsou bio, přírodní, slow).

Výsledek: běžný produkt obsahuje velké množství látek, které znečišťují planetu a z dlouhodobého hlediska, v některých případech, dráždí pokožku.

Zmiňme ty nejpoužívanější, pro lepší dešifrování etiket:
> petrochemické oleje (petrolatum, parafín…)
> mastné alkoholy (cetyl aj.)
> silikony (-icone nebo -oxane) a plasty (-polymer, -vinyl-, …)
> PEG, PPG
> EDTA a -EDTA
> Phenoxyethanol
> -parabeny
> -thiazolinony
> DMDM hydantoin
> -eth
> syntetické parfémy

Kterou kosmetickou značku koupit v lékárně?

ŽÁDNOU.

pharmacie-beaute-carre-300x300

Následující značky obsahují nejméně 2 pochybné ingredience (zamítnuté hnutím Slow Cosmétique a v nedávných studiích asociací spotřebitelů stavěných do popředí), a to nejméně u 2 produktů:

Avène, La Roche Posay, Roc, Klorane, Vichy, Galenco, Bioderma, Nuxe classique, Caudalie, Eucerin, Planters, Ducray, Uriage, Lierac, Galénic, Orlane, Skinceuticals, Filorga.

Weleda je OK z pohledu bio, pokud chcete jít opravdu do lékárny, ale některé produkty obsahují lanolin. Tato značka bohužel není nositelem Označení Slow Cosmétique, jelikož znásobuje produktové řady kolem hvězdných aktivních látek, v optice čistě obchodního růstu (mandlová řada, řada s granátovým jablkem, řada s pupalkou atd.).

Smrtící otázka: Proč dermatologové tyto značky předepisují?

Tato skutečnost má více důvodů…

První z nich je fakt, že zástupci těchto značek dermatology pravidelně navštěvují. Dermatolog je tedy zná lépe než „nesmělé“ bio nebo Slow Cosmétique značky.
Dále, dermatologa nezajímá ekologická stránka složení výrobku. On chce bezpečnost a klinicky prokázané účinky. Tyto produkty mu je dávají.
A nakonec, dermatolog neovládá kosmetologii. Pokud se mu řekne, že phenoxyethanol je v tom a v tom produktu nevyhnutelný konzervant, není schopen argumentovat.

Dermatolog tedy bude tyto produkty doporučovat.

Pokud bych já byl dermatologem, doporučoval bych používání těch nejjednodušších, nejméně transformovaných, nejpřírodnějších výrobků s ohledem na ekologii. Často tedy doporučuji třeba rostlinné oleje z brutnáku, nigelle, měsíčku aj.

Převzato z fr.originálu

Autor článku: Julien Kaibeck

Poznámka: Produkty Douces Angevines nabízené v butiku na těchto stránkách jsou 100% přírodní, bio, vegan, nositelé označení Slow Cosmétique.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *